Projekty

Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do działań na rzecz Gryżyny

Przede wszystkim chcielibyśmy uporządkować gryżyński cmentarz, podnieść leżące w ziemi nagrobki, poskładać w całość te porozbijane, ustawić tablicę upamiętniającą ludzi, którzy są tam pochowani. Na tablicy chcielibyśmy upamiętnić też nazwiska pomordowanych w 1945r mieszkańców Gryżyny. Prace porządkowe zaczniemy na wiosnę.

Chcemy też podnieść kamień przy stawie Ariańskim: głaz, który tam dziś leży jest najprawdopodobniej tym samym, który widać na pocztówkach. O dacie podniesienia poinformujemy na stronie – mogłaby to być też okazja, do spotkania się i obgadania różnych spraw związanych z naszą wsią. I do posprzątania okolicy stawu ze śmieci 🙂

Zapoczątkowaliśmy też zbieranie historii teraźniejszych mieszkańców Gryżyny; opowieści o tym, jak znaleźli się w Gryżynie, jak żyli tu w pierwszych latach po wojnie. Wspaniale byłoby włączyć w nasze działania dzieci z Gryżyny i okolic – jeśli ktoś ma pomysł, jak to zrobić, zapraszamy do kontaktu.

 

16 odpowiedzi na „Projekty

 1. Asia pisze:

  Juz nie mogę się doczekać momentu podniesienia głazu!!
  Leży przy stawie przewrócony już 70 lat…i niewielu z nas o nim wiedziało.
  Leży „twarzą do ziemi”i był dla wielu zwykłym-niezwyklym(ze wzgl.na rozmiar) głazem narzutowym.
  Myślę,że wydarzenie podniesienia będzie na tyle ważne aby je uczcić wspólnym piknikiem i może wycieczką po tajemniczych miejscach Gryzyny.
  pozdrawiam wszystkich:).

  • Anonim pisze:

   Stanley wita,kręciłem się ostatnio koło tego głazu.W dole, na skraju stawu, widać kilka dużych kamieni. Na jednym z nich jest napis.Zauważyłem również, że obok stawu ar wiedzie aleja dębowa ,która kieruje się ku szczytowi wzgórza Augustyny. Myślę, że jest to droga z łąki na Augustynkę

  • Anonim pisze:

   Pomysł uporządkowania cmentarza jest cenny – szkoda, ze tak wielu grobów nie ma a zwłaszcza pięknych nagrobkow i ogrodzen! Będąc latem w Gryzynie zauważyłam, ze uporządkowano kilka starych niemieckich grobów. Warto coś zrobić dla tych najstarszych gryzynskich -póki jeszcze ktoś pamięta najstarszych mieszkańców powojennych. Chętnie się przyłącze !
   Hanka

 2. marta miś pisze:

  Mamy wielką nadzieję , że uda się w tym roku uporządkować cmentarz i niemiecki i nasz . Będziemy się zastanawić jak to zrobić. Napewno będzie potrzebna jaknajwiększa liczba chętnych do pracy. Pani chęć pomocy jest więc bardzo cenna.

  Szukałam grobu Państwa Niani . Nie znalazłabym gdyby nie pomoc osoby mieszkającej tu od wielu lat – nie ma bowiem na nim tabliczki . Sam grób nie jest w złym stanie . Tylko ten brak tabliczki … Nie ma jej także na grobie małej Oli , która utopiła się w latach 50-tych na Pierwszym Młynie . A grobu P. Ciulewicza , którego zastrzelił milicjant od niedawna nie ma wogóle . Więc żeby choć tabliczka w miejscu gdzie ten grób był…
  Chcielibyśmy też podnieść niemieckie nagrobki . Jest ich ok 20 -tu , w większości dziewiętnastowieczne .
  Oby się udało .

  • Anonim pisze:

   Właśnie w lecie kiedy byliśmy z nasza kuzynka Krystyna z Ameryki – nota bene wielka admiratorka naszej Gryzyny (spedzala tam wakacje w 1959 roku jako 7-letnia dziewczynka i uwielbiala skakac przez „jowy” melioracyjne) , na cmentarzu tez mieliśmy kłopot ze znalezieniem tego grobu. Postaramy sie w tym roku zrobić jakaś tablice dla Niani!

  • B.O. pisze:

   Dziewczynka, która utopiła się na młynie nazywała się Urszula Pruchniak.

  • Anonim pisze:

   Na cmentarzu nie ma również mogiły małej dziewczynki Basi (chyba 7 miesięcznej) – córki Zofii Pacholczyk. Grób ten znajdował się za grobami Państwa Koprów.

  • Anonim pisze:

   Pani Marto niestety nie zachowałem Pani e-maila. Zapraszam na wystawę/wystawy w zamku w Krośnie Odrz. Otwarcie nastąpi w dniu 11 czerwca o godz. 17.00.

   • Marta M. pisze:

    Dziękuję za zaproszenie , oczywiście będę .
    Zachęcam też innych gryżynian do wybrania się na Zamek i obejrzenia Pana wystawy ( „Moje miasto Krosno Odrz. 1945-198..”). Widzę , że sporo również innych interesujących wydarzeń . Warto więc tam być .
    Do zobaczenia.

 3. marta miś pisze:

  Jeszcze wracając do cmentarza- i tak w ostatnim czasie sporo się przy nim zrobiło bo i wykarczowano wszystkie chaszcze i ogrodzenie nowe…Starych nagrobków i. pięknych ogrodzeń żal …Cóż , takie były czasy.
  Tabliczki nowe na te najstarsze groby zamówimy – zrobimy jakąś zbiórkę , to napewno niewielki koszt .
  Wiosna idzie więc trzeba brać się do roboty . Na tej stronie będziemy informować o szczegółach prac.

 4. marta miś pisze:

  o , przepraszam , Anonim to żaden z Państwa Piotrowskich więc to o Niani to nie do Anonima .

  • Wojciech Piotrowski pisze:

   Ten Anonim to Hanka Piotrowska – ukrywa się czasmi chyba tylko niechcący i przez przypadek

 5. fg pisze:

  Chciałbym zaproponować postawienie nowych ławek i odnowienie mostkow w gryżńskim parku pozdrawiam:-):-)

 6. Asia M pisze:

  Dobra wiadomosc.Park Krajobrazowy bedzie odnawial sciezki spacerowe i mostki.

 7. Małe sprostowanie-nie Park Krajobrazowy a Nadleśnictwo Bytnica

 8. Piotr z Podłej Góry pisze:

  Witam! Gratuluję pomysłu uporządkowania cmentarza. Niestety tylko nielicznym przyświecają takie idee. Swoją drogą wójt gminy Skąpe wydał pozwolenie na oczyszczenie cmentarza w Podłej Górze, jednak żeby coś zrobić potrzeba ludzi chętnych do pracy a u nas niewielu takich uświadczysz…

Możliwość komentowania jest wyłączona.