Bobry pracują !

Wygląda na to, że bóbr , który jest symbolem Gryżyny  ( ku zadowoleniu jednych a wątpliwościom drugich ) postanowił przypomnieć o swoim istnieniu.
W samym centrum wsi zabrał się tak ostro do roboty, że płynąca dotąd leniwie rzeczka zamieniła się w wielki staw.
Zbudował tak niewyobrażalnie wielką, misterną, precyzyjną  tamę, że podziw nad jego kunsztem budowniczego osładza nam żal nad powalonymi drzewami .
( Oby mu nie przyszła ochota na dęby ! ). Wieczorami możemy słuchać jak hałasuje podczas pracy .
Zdjęcia nie oddają tego fantastycznego dzieła, trzeba to zobaczyć na własne oczy. Wystarczy zatrzymać się przy mostku prowadzącym do Pałacu .
Dzieci powinny zaliczyć tu lekcję przyrody  w naturze, a jak przyjdą mrozy , mają tu gotowe lodowisko .

Marta M.

bobr1 bobr2 bobr3

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „Bobry pracują !

 1. Henryk Kasowski pisze:

  Życzę wszystkiego najlepszego osobom zachwyconym aneksją bobrów żródeł Gryżynki,ale chciałbym przypomnieć iż z jednej strony mostku biegnie linia średniego napięcia ( 15 kv) a z drugiej linia telefoniczna i jeżeli tama powyżej padnie to 3/4 Gryżyny zimą nie będzie miała prądu i internetu co najmniej przez tydzień.Myślę że najwyższy czas coś z tym zrobić.Więcej zdjęć na Rancho Gryzyna Facebook.Zwracam uwagę na zdjęcie z ciężarówką.

 2. Marzena pisze:

  No to ja tylko przypomnę, że już kilka lat temu mówiliśmy o problemie bobrów np wycięte dęby i buki, dewastacja w Parku Krajobrazowym, zalane piwnice i przydomowe ogródki w miejscowości Grabin i było jeszcze wiele innych przykładów.
  Wszyscy się zachwycali tamami bobrów, symbole też powstały GRYŻYNY (-: To powodzenia teraz życzę miłośnikom (-: (-: (-:

 3. Marta M. pisze:

  Zgadzam się całkowicie z powyższym co nie umniejsza mego zachwytu nad ich kunsztem budowlanym . A jako , że bóbr jest symbolem Gryżyny brak internetu powinniśmy przełknąć gładko , szczególnie ci którzy go tym symbolem wybrali .

 4. magda w pisze:

  Pewnie że szkoda drzew, ale czy My nie przystosowujemy otaczającego świata do swoich potrzeb, tyle domów ostatnio buduje się i nie zawsze powinny stać tam gdzie stoją i wyglądać jak wyglądają

 5. Marzena pisze:

  Jutro się wyprowadzę i zburzę dom jak wam to poprawi warunki życia.

 6. Marzena pisze:

  I mam jeszcze jedno pytanie :
  Ktoś ma monopol na wiedze i decydowanie jak kto ma żyć i na jaki kolor mają być pomalowane domy w Gryżynie ? Jak one mają wyglądać ? Pytam jaki jest WZÓR na dom w Gryżynie? Konkurs proponuje ogłosić (: Ile ma mieć okien ? Czy z piwnicą czy bez ? Czy mam chodzić do kościoła codziennie czy tylko na pasterkę ?? (-: (-: (-:
  (: mamy XXI wiek (-: Jeżeli ma być tak jak kiedyś to niech wszyscy co się tu nie urodzili i nie wychowali się wyprowadzą i nie wypowiadają publicznie (- : (-: Bo nam pasują takie domy w jakich mieszkamy, albo na jakie nas stać !!!! (-: (-: one są legalne, nie powstały wbrew przepisom.
  Pomaluje dom na różowo w zielone gwiazdki (-: domy im przeszkadzają i ich kolory … a może śmiecie przestaniecie w tych domach spalać bo oddychać nie można ??
  Życie jest piękne, ale w tej miejscowości to ono już zanika niestety ….

 7. wnikliwy pisze:

  Niestety bobry nie powinny być w terenach zurbanizowanych,ich działalność nie da się pogodzić z miejscami zamieszkania ludzi

 8. Joanna Watrak Courtot pisze:

  Witam wszystkich
  Kolejny raz mowa zapewne o moim domu.
  Ma prawo się nie podobać. Dla mnie natomiast, jest to najpiękniejszy dom na świecie, bo mój, w którym jest co kocham, w którym dorasta moje dziecko, w miłości i jednocześnie z szacunkiem dla drugiego człowieka oraz jego upodobań.
  Przy okazji proszę spojrzeć na stare zdjęcia Gryżyny, nie wydaje mi się że to pierwszy taki dom.
  Pytanie, które mi się nasuwa, to dlaczego musimy zawsze krytykować? Czy nie kierują ludźmi inne powody jak tylko estetyka krajobrazu? Poza tym jak wspomniała Marzena, kto decyduje o tym co jest ładne, a co brzydkie????

  Pozdrawiam Gryżynę i wszystkich co ją kochają, bez względu na wszystko

  Joanna Watrak Courtot
  Gryzyna
  Właścicielka Domu z bali, który jest notorycznie krytykowany….

  • mm pisze:

   Khm, dziewczyny, nie wiem dlaczego post Pani Magdy W wzięłyście do siebie, moim zdaniem ta uwaga była o wiele bardziej ogólna (domy budowane na terenach zalewowych np., jeśli jesteśmy w temacie bobrów i wody). Zwłaszcza, że w treści znalazło się słowo ‚My”, a nie Wy;)
   Love&Peace 🙂

   • Anonim pisze:

    Bo to jak z tym dzbanem…. należy mówić głośno o co komu chodzi…. i ja po prostu swoje zdanie wyrażam….
    I się po nim podpisuję… Taja moja chęć…
    A na pytanie dlaczego odpowiem po prostu: o jeden raz za dużo…

 9. Marzena pisze:

  A jakiś dom w Gryżynie na terenach zalewowych powstał ????? (-: (-:
  Bo może ” w temacie nie jestem ” ?
  Bo o Gryżynie chyba mowa a nie ogólnie ?
  Bierzemy do siebie bo jesteśmy u siebie i nic tego nie zmieni (-:
  Mam coraz większe jednak wrażenie, że jesteśmy „MY” i „WY”.

  • mm pisze:

   no właśnie ogólnie, ja to tak odczytałam.
   Pani Magdo..? bo wojna jest na stronie;)

   • magda pisze:

    Absolutnie nie chciałam wywoływać „żadnej wojny” 🙂 tym bardziej mój komentarz nie oceniał ani nie odnosił się do mieszkańców Gryżyny oraz ich mienia, nie nawiązywał również do konfliktowej sytuacji bobrów w tej miejscowości. Może zbyt ogólnikowy – komentarz – odnosił się do tego co obecnie bardzo rzadkie i niezwykle wartościowe dla przyrody – terenów podmokłych i przystosowania środowiska pod swoje potrzeby przez bobry oraz sytuacji bardzo konfliktowego wkraczania budownictwa w takie miejsca. Pozdrawiam

 10. wnikliwy pisze:

  W Gryżynie – miejscowości plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje terenów do zalewów-więc o co chodzi Tym co te tereny wskazują? Bobry przekroczyły swoje granice terytorialne, stwarzając niebezpieczeństwo dla ludzi. Więc cóż muszą z granic miejscowości ustąpić, a na to są sposoby sprawdzone w cywilizowanym świecie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.