Działo się na cmentarzu

To był bardzo ważny dzień. Dla naszych dzieciaków, bo po raz pierwszy przeżyły tak intensywną lekcję historii. Nie spotkały też jeszcze nigdy grupy zapaleńców, którzy o historii mogliby bez końca. Dla Dietera Stielow, który przyjechał z Berlina, żeby wydobyć spod ziemi nagrobek swojego dziadka, do którego przyjeżdzał jako ośmiolatek na wakacje. Dla mnie, bo kiedy przyszłam następnego dnia na cmentarne wzgórze i zobaczyłam efekty naszej pracy, podniesione nagrobki, stanęłam twarzą w twarz z dawnymi mieszkańcami Gryżyny. Odzyskali imiona i nazwiska, już nigdy nie będą anonimowi.

Nie skończyliśmy jeszcze pracy – póki co odnalezionych jest około 90 nagrobków, studenci wykonali 30 transkrypcji. Następna akcja zwołana jest na 26 kwietnia. Docelowo chcielibyśmy pozostawić wszystkie nagrobki tam, gdzie zostały odnalezione, poskładać w całość te, które da się złożyć. Być może wykonać tablicę z mapą, żeby ci, którzy kiedykolwiek będą poszukiwać grobów swoich przodków mogli je znaleźć mimo tego, że litery na nagrobkach nie są czytelne.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli! Tych, którzy chcieliby przeżyć coś ważnego i wzruszającego, zapraszamy za miesiąc. Dziękujemy też tym, którzy nie przeszkadzali …  To  budujące, że mimo naszej wspólnej trudnej polsko – niemieckiej historii mogliśmy po tylu latach przywrócić pamięć o ludziach, którzy mieszkali w Gryżynie przed nami.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Działo się na cmentarzu

 1. Dyla Piotrowska pisze:

  Zadziwiające, jak wiele zachowało się nagrobków, nawet XIX-wiecznych! Za naszego dzieciństwa leżały na grobach jeszcze porcelanowe, otwarte księgi z modlitwami, zwłaszcza przy alejce wejściowej. Były też murowane groby podziemne, oczywiście rozkopane, z leżącymi tam kośćmi i czaszkami. Wiele grobów ogrodzonych było ozdobnymi żelaznymi balustradami z furtkami, tworzącymi rodzaj ogródków. Oczywiście większość grobów była nienaruszona, wraz z tablicami i nagrobkami.
  Było to miejsce niezwykle malownicze, jeśli tak można powiedzieć o cmentarzu.

 2. Hanka pisze:

  Pomysł uporządkowania niemieckiej części cmentarza godny podziwu ! Jestem wzruszona zaangażowaniem tylu osób – entuzjastów „naszej” Gryżyny !
  Gratuluję wspaniałego przedsięwzięcia – też jestem zaskoczona ilością i świetną kondycją pomników. Z dzieciństwa też pamiętam te piękne kute żelazne ogrodzenia grobów i śliczne żeliwne krzyże . Wydaje mi się że często bawiliśmy się wśród tych starych grobowców – czasami już zaniedbanych i uszkodzonych. To wszystko było dla nas bardzo tajemnicze i intrygujące. I dzisiaj wróciły do mnie te wspomnienia ! Bardzo Wam WSZYSTKIM – dziękuję !

 3. JC pisze:

  BRAWO DZIEWCZYNY!!!!!!!
  Jestem pelna podziwu:-)

 4. Marzena pisze:

  Brawo dziewczyny !

 5. Anonim pisze:

  Dziekuje ze są jeszcze takie osoby ktore nie tylko mówią.. I obiecują..:) pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.