Pani Ewa nauczycielka, wnuczka pierwszego gryżyńskiego nauczyciela

Pani Ewa, łagodna, delikatna i miła: dzięki niej pierwsze dni w przedszkolu dla mojej dwuletniej Kalinki nie były trudne. Przykucnęła przed nią, porozmawiały chwilę, wzięła ją za rękę i poszły sobie, pospacerować po trawie. Tak się poznałyśmy, a jakiś czas potem zapytała mnie, co to za Gryżyna, o której mówi Kalinka, bo jej rodzina kiedyś tam mieszkała.

Pierwsi gryżyńscy uczniowie, dobrze wspominacie Pana Obuchowicza? Ma godną następczynię, swoją wnuczkę, Ewę!

Oto list i zdjęcia, które przysłała Ewa:

Witam serdecznie,

Jestem wnuczką pierwszego po wojnie nauczyciela w Gryżynie, Wiesława Obuchowicza.
Przesyłam zdjęcia, które zebrałam od rodziny, aby dodać trochę naszych wspomnień do Państwa cudownie sentymentalnej strony.
Wszystkie zdjęcia będą wsparte komentarzem mojego taty Ryszarda Obuchowicza, najstarszego syna Wiesława Obuchowicza i Bronisławy Obuchowicz (z domu Kubasińska), urodzonego w Gryżynie w 1947r.

Wiesław Obuchowicz był pierwszym po wojnie kierownikiem szkoły i nauczycielem, jednak tata wspomina, że w kadrze szkoły byli również nadleśniczy Piotrowski, młoda Pani inżynier Sikulska, a także Bronisława Obuchowicz, przygotowująca dzieci do I Komunii Świętej.

Rodzina w 1955 roku przeniosła się do Żagania. Wiesław i Bronisława Obuchowicz mieli piątkę dzieci: Ryszarda, Barbarę, Elżbietę, Tadeusza i Halinę. Wszyscy z ogromnym sentymentem odwiedzają Gryżynę po dzis dzień. Częściowo dlatego, że na cmentarzu pochowana jest Natalia Obuchowicz (moja prababka, a babcia mojego ojca), ale również ze względu na miłe wspomnienia:)

Proszę o wyrozumiałość, gdyż ze względu na to, że ojciec miał 7 lat, gdy rodzina wyprowadziła się z Gryżyny, nie wszystkie osoby pamięta.

Zdjęcie nr 1: to mój tata, Ryszard Obuchowicz, obok niego (niestety nie widać w całości) córka nadleśniczego Piotrowskiego. Zdjęcie zrobiono nad stawem przy nadleśnictwie;
zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2: na zdjęciu po prawej jest mama Wiesława Obuchowicza- Natalia Obuchowicz (pochowana w Gryżynie) oraz jej syn Sławomir Obuchowicz z żoną Zofią;

Zjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3: Bronisława Obuchowicz przed domem swojego wujka, który w późniejszych latach zginął podczas polowania;

Zdjęcie nr 3Zdjęcie nr 4: Po lewej- moja babcia Bronisława Obuchowicz, po prawej- Krystyna Niezabitowska, niestety tata nie pamięta kim jest dziewczyna na środku zdjęcia;

Zdjęcie nr 4

Zdjęcie nr 5: rodzina Obuchowicz: po lewej znajduje się Wiesław, po prawej Sławek z żoną Zofią (w białej bluzce), na masce samochodu siedzi Ryszard, przytrzymywany przez swoją mamę Bronisławę;

Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6: I Komunia Święta- dziewczynki pod opieką mojej babci, która przygotowywała je do tego ważnego wydarzenia;

Zdjęcie nr 6

Zdjęcie nr 7: leśniczy Tadeusz Steckiewicz z żoną Marią; na zdjęciu z wychowywanym przez siebie, oswojonym jelonkiem;

zdjęcie nr 7

Zjęcie nr 8: od prawej, od góry: pan Piekarzewicz z żoną, Bolesław Watrak z żoną, najwyższy w ostatnim rzędzie na środku Sławek Obuchowicz z żoną Zofią (która trzyma na rękach córkę Wiesława i Bronisławy- Barbarę), po lewej na górze Bronisława Obuchowicz (brunetka), obok niej Wiesław (trzyma na rękach syna Ryszarda). Niestety innych osób tata nie poznaje. Zdjęcie zostało wykonane ok 1950 roku;

Zdjęcie nr 8

Zdjęcie nr 9: na górze po lewej Bolesław Watrak z żoną, na górze na środku pan Sopel (trzyma na rękach syna), przed nim po lewej jego żona, obok niego po prawej Bronisława Obuchowicz (trzyma na rękach prawdopodobnie syna Tadeusza), po prawej na górze Państwo Kosińscy; w pierwszym rzędzie na środku z białą kokardą na głowie stoi Elżbieta Obuchowicz; na dole koledzy mojego taty: po lewej Janek Kosiński, Jacek Watrak- kuzyn Janka, w środku siedzi Leon Kosiński, a na końcu Tadeusz Watrak- brat
Jacka. Bronisława Obuchowicz z dziećmi odwiedziła Gryżynę już po wyprowadzce do Żagania, niestety tata nie pamięta okoliczności.

Zdjęcie nr 9
Pozdrawiam,
Ewa Obuchowicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Pani Ewa nauczycielka, wnuczka pierwszego gryżyńskiego nauczyciela

 1. Anonim pisze:

  3 osoba od lewej to chyba p.Roman Pawlukoić,ale nie jestem pewna ,bo urodziłam się później,po prawej stronie p.Kosińskiej to chyba p.Jeż po mężu.

 2. B.O. pisze:

  Parę uwag do komentarza o ostatim zdjęciu.Obok Bolesława Watraka stoi Ignacy Pawlukoć( ojciec Romana a nie Roman), a przed nim jego żona a matka Romana.Natomiast dziewczynki przed Panią Pawlukoć to Marianna i Krystyna Watrak córki Stanisława i Eugenii Watrak(z domu Czerniak).Chłopiec, który klęczy przed dziewczynkami to Zdzisław Watrak.Żona Pana Sopla to kobieta , która stoi na środku fotografi z rękoma skierowanymi do tyłu.Obok niej stoi dziewczynka Ewa Watrak (córka Heleny z domu Sopel) i Bolesława Watraka.Za Ewą Watrak stoi Emilia Jeż (z domu Sopel).Centralnie za Panią Soplową stoi Rozalia Nowak, która była spokrewniona z Watrakami i przyjechała do nich z Pawłowa woj. Lubelskie.Koledzy taty Pani Ewy to Janek Watrak pierwszy z lewej u dołu zdjęcia, drugi Zdzisław Watrak, trzeci Leon Kosiński, czwarty nie kojarzę i piąty Tadeusz Watrak.

  • Ewa Obuchowicz pisze:

   Dziś analizując zdjęcie numer 9 razem z tatą dostało mi się za przekręcenie imion i nazwisk chłopców na dole strony. Wszystko, co pisze B.O. się zgadza, natomiast Zdzisława Watraka tata wspominał zawsze jako Dzidka, stąd kolejny błąd. Dobrze, że Państwo czuwacie i możemy wspólnie sprostować tego typu pomyłki.

 3. Joanna pisze:

  Wspaniałe zdjęcia pani Ewo!:).Dziękujemy:).

  Czy ktoś wie kim jest mężczyzna pierwszy od lewej,taki przystojniak.
  I ten ktory stoi obok niego.

 4. zosia pisze:

  Pamiętam troche rodzinę Obuchowicz moja ciocia Helena Furtas jest matką chrzesną Eli co się dzieje dzis z Elą. Razem z nią wspinałysmy się po wiśniach u mojej cioci będąc na wakacjach gorąco pozdrawiam

 5. Lech Piotrowski pisze:

  Doskonale pamiętam nauczyciela Pana Obuchowicza-uczył mnie od pierwszej do piątej klasy. Najpierw w starej szkole a potem szkoła została przeniesiona do budynku po drugiej stronie kościoła ( obecnie tzw.OAZA). Pan Wiesław Obuchowicz oprócz tego że był nauczycielem to także namalował obraz Św.Teresy do ołtarza w starym kościele(poprzedniego obrazu w ołtarzu nie było bo zabrali go ze sobą wysiedlani niemieccy mieszkańcy).
  Brat Pana Wiesława Sławomir pracował w nadleśnictwie.
  Drobne wyjaśnienia-na pierwszym zdjęciu nad stawem obok Tadeusza stoi niewątpliwie moja siostra Danuta(Dyla)-jest o rok młodsza od niego.
  Pani która pomagała w szkole w nauce(były to kursy dla dorosłych nie umiejących czytać i pisać) nie nazywała się Sikulska lecz Siklucka.
  Zdjęcie nr 3- czy ten wujek Pani Bronisławy który zginął na polowaniu to był Pan Władysiak wówczas leśniczy w Gryżynie (późniejszy nadleśniczy w Osiecznicy)?

  • Ryszard Obuchowicz pisze:

   Witam.
   Rzeczywiście ojciec narysował obraz Św.Teresy z lilią. Kiedyś nawet udało mi się odnaleźć go w kościele w Niedźwiedziu za pozwoleniem proboszcza z Toporowa.
   Sławomir pracował w nadleśnictwie. Później wyjechał do Cieszyna, niestety dziś już nie żyje. Jego żona Irena Obuchowicz nadal żyje i mieszka w Cieszynie.
   Ma Pan też rację, wujkiem mojej mamy Bronisławy był leśniczy Władysiak.
   Pozdrawiam serdecznie. Jest nam bardzo miło, że ktoś pamięta naszą rodzinę.

 6. Lech Piotrowski pisze:

  W moim e-mailu komentarzu z dzisiejszego dnia trzeba poprawić imię stojącego obok mojej siostry chłopca- powinno być Ryszard a nie tak jak napisałem Tadeusz.
  Pozdrawiam

 7. Hanka pisze:

  A czy ktoś ma jakaś wiedzę na temat nauczyciela p. Kiernickiego i Jego córki Eli – co sie z Nimi działo po likwidacji szkoły? Gdzie trafili i gdzie teraz Ich szukać ?

Możliwość komentowania jest wyłączona.