Pierwszy młyn, pierwszy młynarz (zdjęcia od Pani Niny)

Wspomina Pani Nina:

„Pierwszym młynarzem w 1945r „Vordermuhle” był mój dziadek Jan Sokołowski. W 1945 roku po objęciu młyna przez mojego dziadka prezentował się on (i otoczenie) okazale i pięknie. We wspomnieniach babci i dziadka Gryżyna zajmowała szczególne bardzo ważne miejsce.W tym młynie odbyło się wesele moich rodziców Kazimiery Sokołowskiej (najstarszej córki Jana i Michaliny Sokołowskich) ze Zdzisławem Wareckim. Był to pierwszy (lub jeden z pierwszych) ślubów w powojennej Gryżynie w listopadzie w 1945r.

mlyn sokolowskich2

Zdjęcie przedstawia moich rodziców (nowożeńców) na tle głównego wejścia do budynku mieszkalnego, oraz gości weselnych przy wejściu bocznym.

młyn sokołowskich1

Oto pocztówka z niewysłanymi pozdrowieniami z Gryżyny z 1937r. Ta sama kartka widnieje pod opowieściami Pani Eli Jedrzejek. Przedstawia ona staw przed młynem z altaną, (nic mi nie wiadomo o wylegarni kaczek mojej babci, przynajmniej nikt nigdy z rodziny nie przekazywał takiej informacji) i nigdy nie nazywano tej altany „kaczym domkiem”. Pływało się po stawie łódką i altana była takim rekreacyjnym domkiem do spotkań towarzyskich i rodzinnych, bo podobno w tamtych czasach do młyna moich dziadków przyjeżdżało dużo gości”.

mlyn

mlyn sokolowskich4

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pierwszy młyn, pierwszy młynarz (zdjęcia od Pani Niny)

  1. Grzybowicz pisze:

    Wzruszajace i bardzo bardzo ciekawe fotografie, i jak nie pszeniesc sie tam choc na chwile;] wrecz basniowe miejsca ;odwiedze je za rok;] pozdrawiam .

Możliwość komentowania jest wyłączona.