Szkoda drzew!

Jak już pewnie wielu z was wie budynek Oazy  został sprzedany przez Kurię  prywatnym  osobom. Rok temu Stowarzyszenie Przyjaciół Gryżyny podjęło próbę odzyskania dawnego mienia gminy na rzecz mieszkańców wsi pisząc w tej sprawie  do Kurii, jednak odpowiedź była negatywna.

Wielu mieszkańców zaskoczyła decyzja nowego właściciela dotycząca  wycinki starych drzew rosnących przy budynku: cisa i tui.  Zgodę na wycinkę wydał Wójt Gminy Bytnica. Cis  to roślina wolno rosnąca, długowieczna,  osiągnąć może ponad tysiąc lat. To drzewo mogło przeżyć  nas wszystkich i budynek samej Oazy. Mieszkańcy, którzy znali te drzewa od wielu, wielu lat, byli naprawdę zrozpaczeni. Mamy nadzieje, ze nowi właściciele nie zalepia elewacji styropianem, co już stało się z wieloma ciekawymi architektonicznie budynkami w gminie.

W dzisiejszym czasie drzewa  mają niewielką  ochronę   prawną. Wszystko zależy od wiedzy i świadomości urzędników gminnych. Jeśli uznają  oni, że warto zachować drzewo ze względu na wartość historyczną i przyrodniczą mają pełne prawo  nie wydać zgody na wycinkę. Niestety mamy wrażenie, że w naszej gminie  decyzje o wycince wydaje się zbyt lekką ręką pomimo, że gmina chwali się bogactwem przyrody. Bardzo nas to martwi. 

Dlatego składamy pismo na ręce Wójta, którego prosimy, aby w przyszłości informował SPG oraz Park Krajobrazowy o wnioskach na wycinkę.

Wspólnie możemy ocalić to co wyróżnia nas na tle innych wsi. Drzewa można pielęgnować, leczyć i zabezpieczać. Wycinka to ostateczność.

 

oaza 3 oaza1 ozaza 4 ozaza 5 ozaza 7

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Szkoda drzew!

 1. Anonim pisze:

  Cis jest chyba drzewem pod ochroną? Już trzeba być naprawdę niespełna rozumu żeby ściąć drzewo ponad stuletnie i rzadkie!
  Dyla Piotrowska

 2. Właściciele pisze:

  Szanowni Mieszkańcy Gryżyny,

  Nawiązując do powyższego wpisu, pragniemy wyjaśnić Państwu przyczyny naszej decyzji.
  Na wstępie Państwa informujemy, że my też jesteśmy Miłośnikami Gryżyny, choć niestowarzyszonymi.
  Zaiste, drzewa rosły długo, znacznie dłużej niż nasze emocjonalne przemyślenia i decyzja dotycząca wycinki. Wszak zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie rewitalizacji podupadającej nieruchomości w trosce o jej los. Cis był spróchniały, co widać na trzecim zdjęciu, tuja wrastała w fundamenty zagrażając bezpieczeństwu budynku.

  Zachęcamy Państwa do czytania naszego bloga http://www.uroczysko-gryzyna.pl. Tam poznają Państwo historię i magię, która skłoniła nas do porzucenia miasta.
  Z pietyzmem, poszanowaniem historii i umiłowaniem do piękna architektury będziemy odnawiać dom, uporządkujemy zaśmiecony i zaniedbany teren. Zapewniamy Państwa, że nie pokryjemy elewacji styropianem. Bynajmniej nie dlatego, że elewacja jest chroniona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, lecz dlatego, że piękno tego budynku ujęło nas do tego stopnia, by odważyć się na stawienie czoła rewitalizacji, która pochłonie wszystko co dotychczas udało nam się zgromadzić. I prawdopodobnie znacznie więcej. Budynek jest w fatalnym stanie i prace rewitalizacyjne potrwają długo.
  Jeśli chodzi o nas, jesteśmy gorącymi orędownikami ochrony przyrody Gryżyny, jej historii i kultury. Dla potomnych zachowaliśmy też czerwony pień cisa, który oznaczymy tabliczką. Ona będzie nam przypominać o tej bardzo bolesnej dla nas decyzji.
  Chcielibyśmy się zasymilować z mieszkańcami i jesteśmy otwarci na rozmowy.

  Proszę jednak pamiętać, że wpis na tej stronie niesłusznie nas oczernia a zdjęcia wykonano wkraczając na teren prywatny. Dlatego żądamy poszanowania naszej własności i zakazujemy wchodzenia na teren posesji bez naszej wiedzy.
  Na stronie http://www.uroczysko-gryzyna.pl publikujemy formularz kontaktowy, w razie pytań prosimy o kontakt.

 3. Anonim pisze:

  To Państwo naruszyli tą wycinką prywatność rodowitych mieszkańców Gryżyny i potem mówią o integracji ?

 4. dd pisze:

  Tą wycinką naruszyli Państwo Prywatność rodowitych mieszkańców Gryżyny , życzę udanej asymilacji po takim początku .

Możliwość komentowania jest wyłączona.