Majątek, Mittel Vorwerk

Majątek jest na samym końcu dębowej alei.

Kiedy byłam mała myślałam, że skoro majątek, to musiał być tam jakiś duży, bogaty dom. Że ktoś wybudował go tam dlatego, że tak pięknie dookoła, z widokiem na pola, kosobudzkie dęby, daleko od ludzi. Chodziliśmy tam często na małe, słodkie śliwki, leżeliśmy w trawie i wyobrażaliśmy sobie, jak byłoby wspaniale tam mieszkać.

Majątek

Patrząc na to zdjęcie myślę sobie, że było wspaniale i że było ciężko. I chyba jednak nie z powodu pięknych okoliczności przyrody gospodarstwo było właśnie tam, ale po to, żeby bliżej było krowom i owcom na pastwisko, a ludziom na pole. A może z innych jeszcze ?     Na starej mapie w Griesel są jeszcze dwa folwarki: Vordervorwerk (przedni), bliżej Niedźwiedzia i Hintervorwerk, w stronę Dobrosułowia. Dlaczego osiedlano się tak daleko od wsi? Może po prostu duża hodowla potrzebuje dużo miejsca?

Pan Woithe z Berlina, fotograf  (na rewersie pocztówki jest napis: „P. Woithe, Fotograf, Lankwitz – Berlin) uchwycił gospodarzy przy pracy. Nie są odświętnie ubrani, kobiety trzymają w ręce wiadra, ta po prawej chyba spodziewa się dziecka, pod gołębnikiem powiewają spódnice dziewczynek w kapeluszach … Dwie kobiety (siostry?) ich mężowie i dzieci. Woithe stanął tyłem do budynku, którego cień widać na zdjęciu. Czy tam właśnie stał dom? Pewnie tak – płytko pod ziemią wykopać tam można sporo potłuczonej, strawionej ogniem porcelany, metalowych części od niewiadomoczego, powyginanych od gorąca. Majątek się spalił, chyba tak …Ale kiedy?

Na mapce czerwoną strzałką zaznaczony jest kierunek, w którym fotograf prawdopodobnie robił zdjęcie. Czarne prostokąty to budynki, zakreskowane pola to ogród.

Mittel Vorwerk

 

Zdjęcie dostałam od Michała Kościelniaka, który zbiera pocztówki z Krosna i okolic.

Bardzo, bardzo jestem wdzięczna – pewnie nie tylko ja 🙂

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Majątek, Mittel Vorwerk

 1. A.M pisze:

  Niesamowita jest ta fotografia!
  No i to, że nareszcie rozwiała się Wielka Tajemnica tego magicznego miejsca!
  Nie ma już ludzi ze zdjęcia ani zwierząt, pozostały po nich pyszne owoce rosnące przy drodze, zagłębienie w ziemi po bajorku i głęboka studnia…
  Czy dowiemy się jeszcze jak wyglądał dom gospodarzy, po którym pozostały schodki i kamienne podmurówki albo dwa pozostałe majątki…

  W dzieciństwie trafiłyśmy na miejsce w ktorym prawdopodobnie był Hintervorwerk .
  Jest to rozległa łąka pośród lasów,na której odkryłyśmy ślady po budynkach i kilka dorodnych wielkich Kasztanowców które musiały rosnąć przed domem.
  To miejsce robiło ogromne wrażenie i mimo,że nie byłam tam wiele lat wspomnienie o nim jest bardzo żywe. O trzecim majątku nie miałam pojęcia!
  Dlatego Wielkanocna wyprawa poprowadzi przez te trzy miejsca.
  Kto chętny na wyprawę?

 2. marta pisze:

  Dowiedzialam sie wlasnie , ze dom mieszkalny nie byl tak duzy jakby mozna z rysunku na mapie sadzic . Ta czesc rownolegla do ogrodu to polaczone z domem obory . A w studni , ktora byla powyzej widocznego stawu byl hydrofor z rurami prowadzacymi do domu. Czyli mieli wode w domu ! Swiatla tam napewno nie bylo wiec byl agregat pradotworczy? Wokol calego majatku byly same pola.

  O istnieniu Przedniego Folwarku mowilo sie takze wsrod naszych osiedlencow. Gdzies w tamym rejonie mial byc staw i resztki ruin .
  W miejscu gdzie sa kasztany nikt jednak nie slyszal o Folwarku .Stala tam dlugi czas drewniana szopa. Rzeczywiscie , jak opowiadala p. Alina Majko byla tam „odlownia ” w powojennych latach . Lapano w specjalne klatki daniele i wysylano je na zachod ( do zjedzenia? do hodowania ? nie wiadomo…)

 3. marta pisze:

  Powinnam byla napisac , ze lini energetycznej tam nie bylo wiec hydrofor byl zasilany
  byc moze z agregatu .

 4. marta pisze:

  Nikt nie wie kiedy spłonął majątek . Wszyscy pamiętają go jako ruiny ale też do dzisiaj wszyscy nazywają go majątkiem spalonym czyli ktoś kiedyś musiał wiedzieć lub nawet widzieć , że się palił.

Możliwość komentowania jest wyłączona.