Wesołych Świąt!

Najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne dla wszystkich mieszkańców i sympatyków Gryżyny, składa Pan Heniek Kasowski. Bóbr też 🙂

Zdjęcie0425 (1)

I my też przyłączamy się do życzeń – wszystkiego najlepszego dla Gryżynian,                                 dla tych z zamieszkania i z serca! Niech te święta będą pełne radości z obcowania z rodziną, przyjaciółmi i gryżyńską przyrodą.

Wesołych Świąt!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

35 odpowiedzi na „Wesołych Świąt!

 1. Marta Kasowska i Tomek Moraś pisze:

  Wszystkim mieszkańcom i miłośnikom Gryżyny życzenia spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia a w tym Nowym Roku 2014 pogody ducha, radości w sercach, siły i entuzjazmu w dalszych gryżyńskich działaniach 🙂

  Stęsknieni

 2. Lech Piotrowski pisze:

  Jeden z pierwszych powojennych mieszkańców Gryżyny składa najserdeczniejsze życzenia Wszystkim obecnym i dawnym mieszkańcom naszej Gryżyny na te urocze Święta które zawsze tkwią w mojej gryżyńskiej pamięci.
  Leszek Piotrowski

 3. marta miś pisze:

  Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim zaglądającym na tą stronę życzę .
  Pomyślności i jak najwięcej chęci do zgodnego , wspólnego działania na rzecz naszej ślicznej wsi .
  N A J L E P S Z E G O !

 4. Kasia O pisze:

  Bardzo ładny Bóbr. Jeden z dwóch w Gryżynie. Pomogli je ufundować Sebastian Bartczak – Radny Powiatowy z Bytnicy i Jarosław Kowalski obecnie Przewodniczący Rady Powiatu, oczywiście przy ogromnym wkładzie Pana Kasowskiego, bez którego szybciej te sympatyczne zwierzątka korniki by zjadły, a tak to witają przyjezdnych.
  Skoro Gryżyna ma takich wpływowych sympatyków, czy nie może Stowarzyszenie zwrócić się do nich z prośbą o przyłączenie się do prac przy cmentarzu?
  Bartczak Sebastian
  Kowalski Jarosław

 5. Kasia O pisze:

  Obok ich nazwisk umieściłam maile do nich ale nie przeszły 🙁

 6. Anonim pisze:

  Uważam, że cmentarz w Gryżynie to nie tylko sprawa mieszkańców Gryżyny. Mieszkańcy dbają o groby swoich najbliższych. Ogrodzenie cmentarza również powstało dzięki ofiarności i zaangażowaniu mieszkańców.Kaplica to w większości zasługa mieszkańców i przyjezdnych, prywatnych darczyńców.
  Gdzie są władze Gminy, Powiatu oraz Województwa? Chwalić się naszą Gryżyną potrafią a o pomocy zapominają. Mając różne instrumenty w rękach
  mogli by je wykorzystać organizując przy porządkowaniu cmentarza np. prace interwencyjne. Gryżynę zamieszkują w większości starzy niezamożni ludzie, może wypada wspomóc działania Stowarzyszenia i mieszkańców. Mamy w Gryżynie Sołtysa oraz Radnego może przypomną w Gminie o istnieniu Gryżyny.

 7. Bóbr jako symbol Gryżyny przyjął się.Oprócz tych na wjazdach do Gryżyny są już dwa na prywatnych posesjach.Czekam na więcej.Z poważaniem H.Kasowski

 8. Wanda Rybczynska letniczka od 30 lat. pisze:

  Witam miłośników Gryzyny. Skoro poruszono tu sprawę bobrów to z całym szacunkiem do tych zwierząt,od kiedy stanęły one w Gryzynie nie mogę rozwikłać zagadki cóż one mają wspólnego z Gryzyna. Przecież są tu od zaledwie kilku lat. Historycznie nie było ich nigdzie ani na rycinach ani na zdjęciach.Dla mnie symbolem miejscowości jest np Dąb. To dla dębów wielu z nas tu wraca. Albo jeleń rogacz. Okolice Gryzyny to miejsce gdzie one żyją od zawsze. Polowania są od setek lat związane z Gryzyna.A bobr??nie rozumiem. Wiem, że wielu ludzi tego nie rozumie. Dlatego proszę autorów pomysłu o uzasadnienie tego pomysłu. Być może czegoś poprostu nie wiemy. Ps. Akcja cmentarz wspaniała. Należy naprawiać to co inni zniszczyli bo pchnela ich do tego historia. Pozdrawiam.

  • Ursus pisze:

   Szanowna Pani Wando Rybczyńska. Leśniczko od 30 lat… Niestety 30 lat to wręcz mizeria w historii tego skrawka naszej małej Ojczyzny. Można być „kimś” i 100 lat, lecz to nie znaczy że stajesz się w czymś autorytetem.
   Krytykuje Pani bobry jako symbol Gryżyny, ponieważ są tu od kilku lat? Przepraszam? Skąd takie informacje? Bobry od wieków zasiedlały bagienne tereny, ba – same je tworzyły. Na obszar doliny Gryżyńskiego Potoku zostały reintrodukowane. Mam nadzieje, że wie Pani co to znaczy. Ale na wszelki wypadek wyjaśnię: reintrodukcja – termin określający ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt i roślin, kiedyś tam żyjących, lecz wcześniej wytępionych. Reintrodukcja jest środkiem do restytucji gatunku, tj. odbudowania jego populacji (pierwsza lepsza definicja z Internetu). Proponowane przez Panią symbole… jeleń? dąb? Owszem zgodzę się, że dębami Gryżyna stoi, ale wszystkie sadzone były pod sznurek przez człowieka kilkadziesiąt lat temu. Jeleń – proszę wskazać mi jakiekolwiek ślady jego obecności w Gryżynie w dzisiejszych czasach. To, że jest symbolem z przeszłości nic nie znaczy… Idąc takim tokiem rozumowania i odnosząc się do historii, może symbolem Gryżyny powinny być dinozaury. W końcu żyły tu najdłużej, bo około 170 milionów lat. To byłby dopiero symbol, zwłaszcza naturalnych rozmiarów. A tak na poważnie – co widzą ludzie wędrując po Parku Krajobrazowym? Oczywiście dowody obecności bobrów. Pomijam fakt czy to dobrze, czy źle że tu są. Ale są i przez następne 30 lat swojej kariery Pani tego nie zmieni.
   Jeśli ktoś ma pomysł na inny symbol/witacz, bardzo proszę. Niech zabiera się do pracy i pokaże na co go stać. Niech znajdzie sponsorów, może sam zasponsoruje… Miejsce dla „lepszych” symboli znajdzie się na pewno. Zachęcając do pracy, nie tylko krytykowania innych – życzę powodzenia.
   Pozdrawiam wszystkich Gryżyniaków i Leśników (nie zależnie od ilu lat nimi są).

   • XYZ pisze:

    Pozwolę sobie na uwagę, ze Pani podpisała się jako LETNICZKA, a nie „LEŚNICZKA” więc pisze Pan o karierze Pani i leśnictwie nie wczytując się w treść. Zwraca Pan Pani niegrzecznie uwagę pisząc” że nic nie robi, tylko krytykuje”. Pani grzecznie zwraca na coś uwagę, a Pan niegrzecznie sugeruje, ze Pani jest niedouczona „wystarczyłoby przeczytać… coś w internecie”. Sugestia z dinozaurami naprawdę niestosowna, choć w internecie i regułkach jest Pan biegły.

    • s.w. pisze:

     Też jestem zniesmaczona tonem wypowiedzi Ursusa. Jest napastliwa , niegrzeczna i zupełnie nie na miejscu .

     • marta pisze:

      Pani Wando ! Mam nadzieję , że agresywny wpis Ursusa nie zniechęcił Pani do zaglądania na naszą stronę . Wyobrażam sobie , że tego typu strony internetowe mają służyć wymianie wiadomości,poglądów ( czasem oczywiście różnych ) także polemik ale wszystko powinno odbywać się na poziomie ludzi kulturalnych – bez jadu , przytyków , agresji i złośliwości .
      Wpis Ursusa zasmuca bardzo …
      Mając nadzieję , że jednak więcej w nas ludziach dobroci niż złości i że tego typu wpis był pierwszym i jedynym zachęcam Panią do dalszego odwiedzania naszej strony .
      A Ursusowi radzę : wyluzuj człowieku !

   • Marzena pisze:

    Nie ma śladu „bytowania jelenia w Gryżynie” w dzisiejszych czasach ?? Jedno z najpiękniejszych rykowisk w Europie !!!

 9. Pani Wando być może bóbr nie ma nic wspólnego z historią Gryżyny ale bobry jak i wilki zostały tu zasiedlone przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego. Pierwsza para bobrów przywieziona do Gryżyny została wpuszczona do klatki zbudowanej z pni olchowych w okolicy pierwszego młyna w celu aklimatyzacji.Po przegryzieniu pnia wyszły na wolność i ruszyły przed siebie,lecz nie osiedliły się w dolinie Gryżynki .Poszły wbrew wszelkim oczekiwaniom do wtedy śmierdzącej Odry.Był to rok o ile się nie mylę 1982. Po paru latach potomstwo owych bobrów powróciło do tego samego miejsca gdzie ich rodzice zostali przywiezieni,Dzisiaj możemy podziwiać w dolinie Gryżynki piękne budowle wykonane przez tego bardzo uzdolnionego i wytrwałego inżyniera hydrologii.Jeżeli jest Pani stałą bywalczynią w Gryżynie wystarczy pójść prę dziesiąt metrów za sklep żeby zobaczyć co bobry zrobiły i jak potrafią zmienić krajobraz.O wyborze bobra jako symbolu promującego Gryżynę zadecydowali założyciele Stowarzyszenia Przyjaciół Gryżyny.

  • Wanda pisze:

   Dziękuję za wyjaśnienie choć jakoś nie jestem nadal do tego symbolu przekonana. Bóbr tu napływowy tak jak ludność powojenna…może tu należałoby szukać związku 🙂

 10. Wanda pisze:

  Bobry zdewastowały krajobraz przez te lata. Nie ma się czym zachwycać raczej.

 11. Przyznam, ze komentarz Pani Wandy bardzo mnie zdziwil.
  Slowo „zdewastowac” kojarzy mi sie wylacznie z dzialaniem ludzi.
  Mysle, ze to warte przemyslenia.

 12. JC pisze:

  czytam komentarze dotyczace bobrow….. nasuwa mi sie pytanie, ile mieszkancow dalo sie naciagnac na sponsorowanie tego pomyslu????? dla dobra Gryzyny??? nie wnikam czy jest to symbol czy nie, ale wymienia sie tylko dwa nazwiska…. z tego co wiem bylo ich chyba wiecej????? kogo z tego rozliczac???????? Niektorzy pragneli pozostac anonimow, ale wydaje mi sie ze nie nalezy ich przez to pomijac…….

 13. Marzena pisze:

  Pani Wando, zgadzam się z Panią
  Po pierwsze odnośnie „zdewastowania środowiska” niezależnie od tego jak to się kojarzy jest to niestety faktem. Brzegi jeziora – szeregi powywracanych suchych dębów i innych gatunków drzew, które były naturalnym elementem krajobrazu od wielu lat. Widok przytłaczający i przerażający.
  Bobry zostały sztucznie wprowadzone w środowisko naturalne i wyrządzają w nim ogromne szkody.
  Zgadzam się również co do symbolu wsi. Po pierwsze dąb i jeleń byk, po drugie może coś innego, ale zdecydowanie nie bóbr.
  Nie pasują do Gryżyny pomimo pewnie dobrych intencji tego, kto to wymyślił.
  Zgadzam się również co do faktu, że Gryżyna ma przede wszystkim korzenie łowieckie, niezależnie od tego czy ktoś to akceptuje czy też nie jest miłośnikiem myślistwa takie są fakty.
  Ponadto mieszkańcy Gryżyny od zawsze żyli w harmonii z lasem i jego dobrami.

 14. Marzena pisze:

  To już jest minimu 3 sponsorów? Ze złota może są te bobry? Trzech sponsorów na 2 gryzonie 50 cm?
  To ja też wymyśle symbol, od dzisiaj szukam sponsorów kto pierwszy naiwny ?
  Jeżeli stwarzyszenie przyjaciół podjęło decyzje o postawieniu bobrów to stowarzyszenie rozlicza ich powstanie muszą być chyba jakieś ślady finansowe w dokumentacji?

 15. Ciekawy pisze:

  To jakie macie inne, poważne pomysły na symbol Gryżyny? Ciekaw jestem propozycji.
  Co do cmentarza, to środki na takie przedsięwzięcia można pozyskać z zewnątrz. Robiono już podobne rzeczy w okolicach Gubina.
  Pozdrawiam.

  • s.w. pisze:

   Skoro tak rozwinęła się dyskusja o bobrach dodam i ja swoje trzy grosze .
   Ja także nie przepadam za tym symbolem bo w oczach mam te setki powalonych przez nie drzew przy stawach , przy młynie i wielu innych miejscach . Ich zaaklimatyzowanie tutaj przerosło nawet oczekiwania poznańskich naukowców , tych którzy je tu sprowadzili .
   Skoro jednak już ten nieszczęsny bóbr został symbolem wsi – a mam nadzieję , że o tym zdecydowała większość mieszkańców wsi – nie jedna , dwie lub trzy osoby a WIĘKSZOŚĆ (i że nie zdecydowało o tym jedynie Stow. Przyjaciół Gryżyny bo w nim jest sporo osób , którzy mieszkańcami wsi nie są ) .Wyobrażam sobie , że decyzja o tym zapadła na wiejskim zebraniu w wyniku głosowania.
   Jak było nie wiem bo nie jestem mieszkanką wsi ale wyobrażam sobie , że tak to się odbyło , bo tak powinno było się odbyć. Więc skoro tak postanowiła większość to nie ma co dyskutować tylko wypada się do tego przyzwyczaić .
   No i zadbać o otoczenie tych niekoniecznie pięknych rzeźb. Przy jednej są kwiatki i rabatki a przy drugiej dzikie chaszcze . Tak przynajmniej było przez ostatnie lata ale może coś się zmieniło bo tej wiosny jeszcze mnie tu nie było .

   Od niedawna jestem członkiem reaktywowanego Stowarzyszenia i o ile wiem nie jest tam podnoszona sprawa zmiany symbolu . Są – moim zdaniem – ważniejsze sprawy ( to w nawiązaniu do wpisu „Ciekawego” ) , ale może nie jestem na bieżąco..?

   • Marzena pisze:

    Problem symbolu polega na tym , ze powstał nie bardzo wiadomo kiedy i dlaczego. Nie było wspólnych dyskusji, ani też głosowania na zebraniu wiejskim, nikt nikogo nigdy nie pytał. Nie zgadzam sie na „przyklaski” dla osób, które to zrobiły. Sponsoring też budzi wiele wątpliwości powiem powściągliwie.

  • mm pisze:

   >>>Ciekawy napisał: „Co do cmentarza, to środki na takie przedsięwzięcia można pozyskać z zewnątrz. Robiono już podobne rzeczy w okolicach Gubina.”

   Bardzo proszę o podzielenie się z nami wiedzą, jakie środki i gdzie można zdobyć na rewitalizację cmentarza! Dziękuję z góry, Magda.

   • Ciekawy pisze:

    Z tego co pamiętam coś podobnego do Waszych działań prowadziło Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Korzystali z pomocy finansowej w ramach konkursu ofert Starostwa Powiatowego na realizację zadań publicznych.
    Oprócz tego sugeruję jeszcze Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr jako podmiot dysponujący środkami na ogólnie pojętą współpracę transgraniczną. Myślę, że można w to doskonale wpisać rewitalizację przedwojennych cmentarzy.
    Oprócz tego pozostają jeszcze Lokalna Grupa Działania „Zielone światło” oraz Krośnieńsko-Gubińska Grupa Rybacka – niestety nie znam szczegółów dotyczących rodzajów działań, w które można by wpisać cmentarze. Informację można pozyskać bezpośrednio w grupach.

 16. wb. pisze:

  ciekawe te komentarze. ale czy ktoś z piszących tutaj uważa się za lepszego od bobra? szanujmy braci mniejszych. a i czy rzeczki i rzeczki takie jak tu są obce bobrom, nie są ich środowiskiem naturalnym? więc bobry przyszły w kufrach przesiedleńców?

 17. wb. pisze:

  a Gryżyny i jej lasy dobra na park narodowy a nie strzelanie do zwierzyny. to jedna z ostatnich takich enklaw w kraju, i niech wreszcie przestanie służyć łowcom krwi.

 18. Anonim pisze:

  ciekawie,ciekawie zaczyna sie robic……
  Przestancie naskakiwac jeden na drugiego, nie o to tu chodzi.
  Lowiectwo, tradycja i Gryzyna zawsze byly ze soba polaczone.
  Nie mowmy na mysliwych „lowcy krwi” bo mija sie to z prawda, badzmy ludzmi inteligentnymi i szanujmy sie nawzajem…..

  Cel strony swietny, szacunek i wyrozumialosc ze strony pomyslodawcow godny pochylenia czola…. a wy zaczynacie blotem w siebie rzucac…..
  zwolnijmy, zastanowmy sie….

  powtarzam – postarajcie sie byc inteligentni!!!!!!!

 19. Ursus pisze:

  Witam.
  Widzę, że mój wpis odniósł nieoczekiwany przeze mnie skutek. Rzeczywiście popełniłem DUŻY błąd z tą „leśniczką”… Posypuje głowę popiołem. Mea culpa (…kolejna regułka z Internetu ;-)). W związku z powyższym chciałbym przeprosić Panią Wandę, szczerze i z całego serca. Pomroczność jasna… Przepraszam również wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Przyznam, iż właśnie przekonanie, że tak wypowiada się leśnik mnie tak bardzo zirytował. Nie chciałem nikogo urazić, ani popisywać się swoją „biegłością w Internecie i regułkach”… XYZ.
  Zdania jednak w pewnych sprawach nie zmieniam. Tak naprawdę nikt nie mówił, że bobry mają być symbolem Gryżyny. Ot wpadł ktoś na pomysł i co gorsza (jak widzę) go zrealizował. Znalazł sponsorów – anonimowych, którzy już nie chcą być anonimowi oraz innych „naiwnych”. Coś zostało zrobione i jest – a że jeszcze się nie urodził co by wszystkim dogodził, to takie są efekty czyichś starań. Wychodzi na to, że lepiej siedzieć w domu i się nie wychylać, ponieważ istnieje ryzyko, że swoją pracą nie trafi się w czyjś gust.
  Uważam również, iż mój wpis nie był pierwszym, który można posądzić o negatywny oddźwięk. Przyznacie chyba, że dygresje odnośnie sponsorów i rozliczeń za wykonanie tych nieszczęsnych bobrów nie były tak zupełnie bezstronne…
  Co do ew. symbolów, to szanowna Marzeno z rykowiska to akurat Gryżyna nie słynie. Główny spektakl tego wydarzenia odbywa się z tego co wiem w okolicach łąk dobrosułowskich. Jak mniemam jesteś myśliwym lub masz powiązania z łowiectwem. Każdy posiada jakieś „naleciałości” związane ze swoim wychowaniem, wykształceniem lub zawodem , ale to nie znaczy że ma rację od tak, bo tak. Jest jeszcze coś takiego jak argumenty i mam nadzieje na ich rzeczową wymianę na tym forum.
  Pani Wando jeszcze raz przepraszam.
  Pozdrawiam.
  …leśników konsekwentnie też 🙂

 20. marta pisze:

  Ursus złagodniał , miło wiedzieć . Kto wie , może już na stałe…

 21. s.w. pisze:

  Ciekawe jednak czy by złagodniał także wtedy gdyby Pani Wanda okazała się jednak
  „leśniczką ” .

 22. Dyla Piotrowska pisze:

  Najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim miłośnikom naszej wsi składa
  Dyla Piotrowska.
  Nie udało mi sie niestety być w Gryżynie w tym roku, ale w przyszłym przyjadę na pewno.
  Czy coś wiadomo o Anette? Czy się odzywa do kogoś?
  Pozdrowienia dla Marty, Marzeny i Józka.
  Dyla

 23. Anonim pisze:

  Wielkanoc tuż – tuż a ja dopiero zebrałam się by Ci za bożenarodzeniowe życzenia dziękować… Wybacz , wybacz ! I przyjmij serdeczności z okazji tych najbliższych Swiąt- spokojnych i pogodnych życzymy Tobie i wszystkim Piotrowskim no i —- do zobaczenia latem !
  Marta

 24. Dyla Piotrowska pisze:

  Marta, jak dobrze, że się odezwałaś i to jak miło. Bo ta długa cisza nie była optymistyczna, serdecznie Cię pozdrawiam, też mam nadzieję na przyjazd do Gryżyny.

Możliwość komentowania jest wyłączona.